0 oy
Bilgiler kategorisinde (2.3k puan)

Denetimli serbestlik uygulaması ile birlikte hükümlülerin cezalarının ifası değişim göstermektedir. Normal şartlar altında cezaevlerinde çekilmesi gerekli olan şartlar, denetim ve kontrol kapsamında sosyal çevrede de gerçekleştirilebilmektedir. Ancak her suçun bu uygulama için geçerli olmadığı sadece belli şartları sağlayan hükümlülerin denetimli serbestlikten yararlanabileceklerinin altı çizilmektedir.

Denetimli Serbestlikten Yararlanma Şartları

Hükümlüler denetimli serbestlikten yararlanma şartlarını sağlamaları hakinde koşullu salıverme zamanı gelmeden bir ya da iki sene öncesinden infaz kurumlarından çıkabilmektedir. Bu neden yüzünden şartların sağlanıp sağlanmadığının titiz bir şekilde kontrol edilmesi çok önemlidir. Öncelikle sistem sadece doğrudan hapis cezası almış olanlar için geçerlidir. Yani adli para cezaları sonradan hapse dönüştürülmüş olanlar sistemden istifade edememektedir. Ayrıca hükümlülerin, cezalarının son altı ayını ara vermeksizin açık cezaevlerinde geçirmiş olmaları, dilekçe ile denetimli serbestlik talebinde bulunmaları da yararlanma şartları arasında bulunmaktadır.

Denetimli Serbestlikten Yararlanamayacak Olanlar

Hükümlülerin denetimli serbestlikten yararlanmaları halinde erken salıverilme artısı elde ettikleri bir gerçektir. Ancak uygulama her ceza türü için geçerli değildir. Örneğin kasten adam öldürme ya da terör suçu işleyenler için denetimli serbestlik hiçbir şekilde mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra cinsel nitelikli suç işlemiş olanlar iyi hal ilkesini yerine getirmeyenler için de denetimli serbestlik uygulamaları gündeme gelmemektedir. Bundan ötürü denetimli serbestlik başvuruları öncesinde kanunlar nezdinde bireysel analizlerin yapılması gerekmektedir.

1 cevap

0 oy
(220 puan)
Bende yararlanmak istiyorum bu konuda fikir verir mısınız
...