0 oy
Bilgiler kategorisinde (2.3k puan)

Denetimli serbestlik hükümlülerin büyük bir bölümünün mümkün şartlarda terci ettikleri bir ceza türüdür. Çünkü bu sayede cezalarını infaz kurumlarında geçiren bireyler belli şartlar çerçevesinde son zamanlarda dışarı çıkabilmektedir. Böylelikle kişilerin sosyal hayata adapte olma süreleri azalmaktadır. Ancak herkes denetimli serbestlikten yarar sağlayamamaktadır.

Denetimli Serbestlikten Kimler Yararlanamaz?

Kanunlarda denetimli serbestlikten yararlanamayacak kişiler sıralı bir şekilde belirtilmiştir. Kasten adam öldürme suçunu işleyenler bu listede ilk sırada bulunanlardır. Cinsel dokunulmazlığa karşı olan suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti, terörle mücadele kapsamına gören suçlar, örgütlü tüm suçlar, koşullu salıverme hakkı geri alınan suçlar, cezaevinde disiplin cezası alıp da cezası henüz disiplin kurulunca kaldırılmayanlar denetimli serbestlik uygulamasından yarar sağlayamamaktadır. Ayrıca uygulamaya yazılı dilekçe ile başvurmayanlar da denetimli serbestlikten faydalanamamaktadır.

Denetimli Serbestlikten Yararlanabilecekler

Denetimli serbestlikten faydalanamayacak kişilerde olduğu gibi faydalanabilecek olan kişilerde de bir liste bulunmaktadır. Sisteme dâhil olacak olan kişilerin en önemli özelliği ortada bir hapis cezasının bulunmasıdır. Bu bağlamda adli para cezaları kafa karıştırıcı olmaktadır. Öncelikle adli para cezalarının hapis cezasına çevrilmesi uygulamanın kendini göstermesine mani olmaktadır. Sistemden faydalanabilecek olan kişilerin cezalarının doğrudan hapis olarak belirlenmiş olması çok önemlidir. Diğer türlü denetimli serbestlik uygulaması bireyler için geçerli bir uygulama olmayacaktır.

1 cevap

0 oy
(220 puan)
Teşekkürler merak ettiğim birr konuydu bilgilenmiş oldum
...